Publikace: Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?

Přihlášení

Transparentní účet
Centrální facebookový profil KSČM
Petice proti cizím armádám a základnám na území ČR
Občanská poradna
Připojte se k nám
Komise žen ÚV KSČM
Mladí komunisté

Anketa

test skryta anketa

1. tohle se mi libi   
2. nelibi   

Anketa

Volba předsedy

26%
Tristar   26%
23%
Maxipes   23%
23%
Danuška   23%
28%
Vojtěch   28%

Anketa

Volba předsedy

petr   
honza   
pepa   
ÚVODNÍ STRÁNKA | Naše činnost

Naše činnost

Komuniké z 13. setkání přátel v Děčíně 11. září 2015

(12.9.2015)

Dne 11. září 2015 se v Děčíně konalo v pořadí 13. setkání přátel, kterého se zúčastnili zástupci Komunistické strany Slovenska z okresu Ružomberok, zástupci politického hnutí Die Linke Spolkové republiky Německo okresu Pirna a zástupci Komunistické strany Čech a Moravy z okresu Děčín.

 

Celodennímu setkání byli přítomni 1. místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek, člen VV ÚV KSČM Pavel Vodseďálek, bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček a řada dalších funkcionářů KSČM. Delegaci slovenských komunistů vedl Viliam Šuster, a Die Linke z německého okresu Pirna zastupoval Lutz Richter.

 

V tradičně přátelské atmosféře se přítomní vzájemně informovali o společenském dění ve svých zemích a svých stanoviscích ke klíčovým otázkám společenského pohybu. Zejména orientovali svoji pozornost k vypuklé migrační krizi lidí z afrického kontinentu a zemí Blízkého Východu. Věrni humanistickým tradicím vyjádřili lítost nad osudy lidí v zemích postiženými válečným násilím. Vyjadřili také podporu, v rámci možností, poskytovaným opatřením k zajištění konkrétní pomoci těm uprchlíkům, kteří strádají a jsou oprávněni přijmout pomoc podle zákonů hostitelské země.

 

Václav Šenkýř, člen Ústředního výboru KSČM, shrnul závěr, na kterém se shodli všichni přítomní:

 

"Přítomní účastníci setkání vyjádřili rozhořčení a nesouhlas s tím, že hlavní sdělovací prostředky nedostatečně informují o příčinách krize a v podstatě chrání viníky tohoto lidského utrpení. Vedou k tomu, že se veřejnost málo poučuje z historie. Již teoretik politiky středověku Ital Nicolo Machiavelli (1469-1527) ve své práci Vladař napsal: „Někdy vznikne mezi lidmi takový stav, že když přijde sebekrutější diktátor, tak je pro ně pravým vysvobozením. To když každý nenávidí každého a každý bojuje s každým.“

Muhamar Kadáfí v Lýbii nebo Saddám Hussein v Iráku jistě nebyli žádní velcí demokraté, ale nebylo za jejich působení tolik lidských obětí, jako po jejich svržení za přímé vojenské angažovanosti některých zemí NATO. A nalezení řešení ke snížení lidských ztrát se v těchto zemích zatím ukazuje v nedohlednu.

Podobně angažovanost některých zemí NATO při podpoře sil usilujících o svržení legálně zvoleného presidenta Bašára Assada v Sýrii způsobuje rozvrat země a tak jako v Iráku, Lýbii či Afganistánu hromadnou emigraci lidí.
Zastavit proud těchto lidských tragédií znamená zejména uklidnit válečné konflikty v těchto zemích."

 

Účastníci setkání také vyjádřili politování nad tím, že vedoucí orgány Evropské unie reagují opožděně na vzniklou situaci. Vyhýbají se úkolu správně pojmenovat příčiny imigrační krize a současně vyvolávají iluzi snadného řešení neočekávaně velké vlny uprchlíků proudící do Evropy.

 

Účastníci setkání apelují na odpovědné žurnalisty a politické představitele zemí Evropy, aby nepodceňovali závažnost situace a orientovali své úsilí na řešení kořenů vzniklých problémů.

 

Poděkování za přípravu a hladký průběh setkání patří především Jaroslavu Horákovi a OV KSČM v Děčíně. V pořadí 14. schůzka se uskuteční za rok v partnerském městě Ružomberok.

 

 

Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena