Rychlý kontakt

Komunistická strana Čech a Moravy
Politických vězňů 9
111 21  Praha 1

tel.: 222 897 111
e-mail: info@kscm.cz

Publikace: Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?

Přihlášení

Transparentní účet
Centrální facebookový profil KSČM
Petice proti cizím armádám a základnám na území ČR
Občanská poradna
Připojte se k nám
Komise žen ÚV KSČM
Mladí komunisté

KSČM v krajích

 

Anketa

test skryta anketa

1. tohle se mi libi   
2. nelibi   

Anketa

Volba předsedy

23%
Tristar   23%
21%
Maxipes   21%
20%
Danuška   20%
36%
Vojtěch   36%

Anketa

Volba předsedy

petr   
honza   
pepa   
ÚVODNÍ STRÁNKA | Politika KSČM | Stanoviska KSČM

Stanoviska KSČM

Stanovisko VV ÚV KSČM: Následky bankrotů ať platí „tuneláři“!

(10.6.2016) Dnešní stanovisko Výkonného výboru ÚV KSČM, které se týká kauzy OKD.

Situace v OKD přerostla v další asociální kalamitu. Hrozí především havířům, vykonávajícím neobyčejně tvrdé i riskantní povolání, a ohrožuje celý region. Zpackanou privatizaci prohloubil podvod, jejž se Bakalova skupina dopustila na uživatelích více než 40.000 bytů. Spadly jí do klína za cenu, rovnající se nájemnému za pár měsíců. Místo aby je, jak se zavázala, za shodnou cenu převedla jejich nájemcům, ždíme „tržní nájemné“ právě z těch, jimž vzala právo na práci většinou sama. Dnes, v bankrotu, je zřejmé, že soukromý vlastník z OKD vysál přes 100 miliard. Je to mnohonásobně víc, než za kolik se jich zmocnil. Ty samé „elity“ si teď troufale nárokují i miliardové „pohledávky“ z trosek vlastního „podnikání“.

KSČM byla proti privatizaci OKD, tak jako všech strategických podniků. Před tím, k čemu teď vede, varuje od počátku. Tím důsledněji bude trvat na tom, aby se hříčkou podobných machinací nestalo i „řešení“ vzniklé situace. Havíře nelze nechat na holičkách. Veškerou pomoc na konto veřejných financí musí dostat výlučně oni, a ne nikdo z těch, kdo mají spadeno na další bezbrannou kořist.

Desítky miliard, „vytunelovaných“ z OKD, mají konkrétní adresáty. Z těch je třeba tvrdě vymáhat vše, čím budou jejich „tunely“ sanovat veřejné rozpočty. Stát musí rozhodně uplatnit obchodní i trestní právo. Proti „tunelářům“ i všem, kdo selhali jménem veřejné moci. Stopy loupeže za bílého dne vedou i za státní hranice. Tím energičtěji je třeba žádat i součinnost EU a nadnárodních institucí boje proti organizovanému zločinu.

„Znárodňování“ ztrát, z nějž miliardářská smetánka pochází, už naší zemi způsobilo nedozírné škody. V případě OKD mu je třeba stůj co stůj předejít. Poslanecký klub KSČM to bude kategoricky prosazovat i na jím iniciovaném jednání PS PČR. KSČM podporuje všechny rozhodné požadavky odborů i právo havířů na stávku. Sociálních časovaných bomb kvapem přibývá i v jiných regionech. S naší bezvýhradnou podporou mohou počítat všichni, komu hrozí.

 

 

Autor: VV ÚV KSČM Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena