Publikace: Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?

Přihlášení

Transparentní účet
Centrální facebookový profil KSČM
Petice proti cizím armádám a základnám na území ČR
Občanská poradna
Připojte se k nám
Komise žen ÚV KSČM
Mladí komunisté

Anketa

test skryta anketa

1. tohle se mi libi   
2. nelibi   

Anketa

Volba předsedy

26%
Tristar   26%
23%
Maxipes   23%
23%
Danuška   23%
28%
Vojtěch   28%

Anketa

Volba předsedy

petr   
honza   
pepa   

Materiály KSČM k reformě veřejných financí

Dolejš: Pomůže ČEZ zkonsolidovat veřejné finance?

(15.5.2010)

ČEZ je nejziskovější firma v České republice, přičemž dvě třetiny jejích akcií vlastní stát. V roce 2009 dosáhl rekordního čistého zisku 51,9 miliardy korun. O tom, kolik z této částky dostane stát, rozhoduje valná hromada akcionářů svým rozhodnutím o dividendové politice. Část zisku je tak vyplacena akcionářům, část zůstává firmě nerozdělena nebo je proinvestována.

 Státu ještě připadne výnos daně z dividendy od menšinových akcionářů (strhává se 15 procent). Akcie ČEZ si stojí stále dobře – jejich cena neklesla ani pod vlivem řecké dlužní krize, která v posledních týdnech zatřásla trhy.

 

O rozdělení loňského zisku ČEZ bude rozhodovat červnová valná hromada. Za rok 2007 dosáhl ČEZ zisku 42,8 miliardy korun a vyplácel dividendy 40 Kč za akcii, což znamenalo 15 miliard korun pro stát. Za rok 2008 činil zisk 47,4 mld. Kč a vypláceno bylo 50 Kč za akcii, což znamenalo 19 miliard pro stát. To odpovídalo zhruba vyplacení poloviny zisku. Co zbude po vyplacení dividend, lze použít na investice. V minulosti ČEZ takto mohl investovat na Balkáně, v Turecku či Polsku.

 

Firma nahromadila nemalé rezervy

Vedení ČEZ letos navrhuje valné hromadě vyplatit opět běžnou dividendu, pokud by to bylo 53 korun na akcii, stát by tak měl inkasovat zhruba 20 miliard korun. V červnu bude sice po volbách, ale nepochybně bude v té době úřadovat ještě současná vláda Jana Fischera, za kterou vysílá zástupce státu na valnou hromadu ČEZ ministr financí Eduard Janota. A tehdy se bude nejen rozhodovat, kolik bude vyplaceno na účet státu, ale také se rozhodne o tom, nač bude tento příjem použit.

 

Vzhledem k situaci ve veřejných financích ČR se opakují návrhy na vyplacení tzv. superdividendy, tedy mimořádné odměny. Tomuto kroku se brání zejména exministr financí Kalousek (TOP 09), který tvrdí, že za současné politické situace by se zvýšení dividend projedlo. ODS také nechce vyšší příjem z ČEZ pro stát. Připomíná, že ČEZ čekají investice na domácí půdě – připravuje se už totiž tendr na zakázku technologií pro dostavbu JE Temelín. A vedení ČEZ připomíná, že zisk za letošní rok bude patrně o něco nižší než ten loňský, rekordní.

 

Otázkou je, jestli je pro investiční plány potřeba peněz ze zisku ČEZ tak fatální. ČEZ samozřejmě neutratil všechno z minulých let a na svých účtech kumuloval nemalé rezervy. Ministr financí Janota počítá s využitím peněz z ČEZ pro svůj plán snižování deficitu, část těchto peněz má být použita k dorovnání bilance Státního fondu dopravní infrastruktury či k likvidaci ekologických škod, a ČSSD otevřeně říká, že chce tyto zdroje použít k proplacení svého předvolebního trháku, tzv. třináctého důchodu.

 

Strašit black outy je směšné

Média varují, že levice chce vysát český energetický gigant ČEZ. Rozhodnutí jeho červnové valné hromady nelze zatím předjímat. KSČM ale navrhovala větší zapojení zdrojů z ČEZ jako významné protikrizové opatření již při projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Již tehdy bylo zřejmé, že zisk za rok 2009 bude rekordní a schválení superdividendy by umožnilo přece jen vrátit něco z toho, co energetické firmy inkasovaly od lidí na základě vysokých cen energie. Je to opatření mimořádné, jednorázové, ale s ohledem na krizí zasažené veřejné finance přiměřené. Vždyť jen z důchodového účtu vytáhla loňská recese ekonomiky více než 30 miliard Kč.

 

V roce 2006 byl rozdělován zisk ČEZ 22 miliard korun; stát z toho dostal jen šest miliard (15 Kč na akcii). Jestli je letos rozdělován zisk 52 miliard korun, tak superdividenda asi 85 Kč na akcii by znamenala asi 30 mld. Kč do státní pokladny, což je o více než 10 miliard korun víc, než kolik stát získal z běžných dividend loni. Jistě by to neohrozilo běžné investice ČEZ na letošní rok (od začátku roku investoval ČEZ do modernizace ze svých kapitálových rezerv už 12 miliard). Strašit black outy (výpadky dodávek energie), jak to činí někteří ekonomičtí analytici, budí spíše úsměv. ČEZ má dostatečný finanční polštář z minulosti (asi 150 miliard korun). A strategické energetické investice, které ČR potřebuje, by letošní mimořádné dividendy jistě neohrozily.

 

Autor: Jiří Dolejš, stínový ministr KSČM pro hospodářskou politiku a místopředseda Rozpočtového výboru PS PČR Zdroj: Haló noviny
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena