Publikace: Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?

Přihlášení

Transparentní účet
Centrální facebookový profil KSČM
Petice proti cizím armádám a základnám na území ČR
Občanská poradna
Připojte se k nám
Komise žen ÚV KSČM
Mladí komunisté

Anketa

test skryta anketa

1. tohle se mi libi   
2. nelibi   

Anketa

Volba předsedy

26%
Tristar   26%
23%
Maxipes   23%
23%
Danuška   23%
28%
Vojtěch   28%

Anketa

Volba předsedy

petr   
honza   
pepa   
ÚVODNÍ STRÁNKA | Odborné zázemí | Politika ve zdravotnictví

Politika ve zdravotnictví

Tisková konference 15. prosince 2005 - Obstrukce ODS při projednávání zákona o neziskových zdravotnických zařízeních

Tisková konference 15. prosince 2005 - Obstrukce ODS při projednávání zákona o neziskových zdravotnických zařízeních (19.12.2005)

Ve čtvrtek 15. prosince 2005 se konala za účasti kamer České televize (snímáno pro ČT24 živě) tisková konference, na které se zástupci vedení ÚV KSČM a PK vyjadřovali k bezprecedentnímu obstruování pravice v PS při projednávání zákona, který je nutný pro zajištění ústavního práva bezplatného zdravotního ošetření z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Monika Hoření, tisková mluvčí ÚV KSČM:

Dobré dopoledne, vážení přátelé, paní a pánové,

dovolte mi, abych zahájila tiskovou konferenci KSČM, v roce 2005 poslední. Myslím, že se sluší i od mé osoby, abych vyjádřila poděkování za vzájemnou korektní spolupráci a současně vyjádřila naději, že i v roce 2006 se budeme setkávat nejen na TK, ale též na našich akcích, které připravujeme k volbám, ale i po volbách. Přeji pochopitelně mnoho štěstí a zdraví v novém roce.

Dovolte mi, abych představila naše hosty, kteří také se zřejmě vyjádří s určitým poděkováním vám, novinářům:

- pan místopředseda PS a předseda ÚV KSČM pan dr. Vojtěch Filip

- a vedle něho sedí představitel poslaneckého klubu KSČM, jeho místopředseda,  pan poslanec Alexander Černý, který je zde také v úloze člena výboru pro obranu a bezpečnost PS, protože bude k tomuto tématu hovořit.

Jak všichni sledujeme projednávání v PS, atmosféra je tam velice bouřlivá. Já ji vystihnu titulkem z dnešního vydání deníku Haló noviny „Nestydatá demagogie pravice při diskusi o neziskových zdravotnických zařízeních“ (Haló noviny 15. prosince 2005 - pozn.), tzn. že o tomto tématu a nejen o něm chceme dnes hovořit v osobě pana místopředsedy sněmovny. Současně připomínám, že jsme se tímto legislativním návrhem velké skupiny poslanců - nejen komunistických poslanců, ale všech poslanců s výjimkou ODS - podrobně zabývali cca před měsícem na naší tiskové konferenci  (24. listopadu 2005) a tehdy v úvodu právě zde pan Vojtěch Filip řekl: „V souladu s ústavou jsme začali řešit systémová omezení tak, aby to byly právě zákonem určené právnické osoby, které budou plnit ústavní povinnost bezplatné zdravotní péče na základě všeobecného zdravotního pojištění.“

V jiném dnešním rozhovoru pro tentýž deník Haló noviny říká pan poslanec Kováčik: „My, komunističtí poslanci, bojujeme za podobu zdravotnictví pro příští desetiletí.“

Tím jsem udělala malý úvod jednomu z předkladatelů návrhu zákona o neziskových zařízeních, panu dr. V. Filipovi.

 

Vojtěch Filip, místopředseda PS, předseda ÚV KSČM:

Dobrý den, vážení přátelé, dámy a pánové,

já bych chtěl také popřát hezké svátky, dnes ještě pracovně musím podotknout:

V diskusi, která probíhá již 4. týden na půdě PS, se jasně ukázaly 2 základní věci: 200 miliard, které protékají zdravotnictvím, je předmětem zájmu těch, kteří chtějí udělat ze zdravotnictví místo péče o zdraví lidu kšeft. To samozřejmě není našim cílem. My máme zájem na tom, aby zdravotnictví sloužilo občanům, aby sloužilo pacientům, aby ve zdravotnictví šlo především o zdraví našich lidí.

V tomto ohledu se to ukázalo v té dramatické debatě okolo Všeobecné zdravotní pojišťovny, kdy evidentně se ukázalo, že ze systému zdravotního pojištění jsou placeny věci, které se zdravotním pojištěním nemají nic společného, že jsou využívány spíše jako penězovod k některým osobám či k některým politickým stranám. Proto taková dramatická obstrukce ze strany ODS. Podotýkám, že nenapadám obstrukci jako součást parlamentní práce. Jen říkám, že tato obstrukce zablokovala tuto schůzi a my ani za 4 týdny neskončíme.

 

Je evidentní, komu jde o to, aby se v tomto státě řešily problémy, a komu jde o to, aby problémy nevyplavaly na povrch. Ukázalo se, že největším ochráncem toho, co má zůstat pod povrchem, ochráncem neprůhlednosti a neefektivity systému je ODS a část KDU-ČSL.

V tomto ohledu poslancům KSČM a jejímu poslaneckému klubu nezbývá nic jiného, než aby zásadním způsobem odmítla tyto praktiky a vyzvala ty ostatní, aby řešili nejen dluhy VZP a jejich sanaci a systém zdravotní péče, ale i jasný krok, který povede ke stabilizaci příštího systému, tj. vytvoření sítě neziskových zdravotnických zařízení.

Když se zeptáte, jestli má být předmětem akciové společnosti péče o zdraví lidí, tak v jedné televizi pan Julínek, takto stínový ministr zdravotnictví ODS, prohlásil, že cílem práce a. s. je tvorba zisku. Je evidentní, o co komu jde. Nám jde o zdravotní péči.

Proto budeme prosazovat, aby tento zákon byl přijat ještě na této schůzi. Vzhledem ke včerejšímu jednání, které jsme poprvé oficiálně vedli u předsedy PS se zástupci ČSSD, je evidentní, že pravděpodobně tento zákon bude po 2. čtení vrácen výborům k novému projednání. Nemá tedy smyslu mluvit o obsahu tohoto zákona, má smysl mluvit o tom, jakým způsobem se tady před Vánoci pracuje, kdo blokuje jednání a jaké k tomu využívá prostředky.

Je evidentní, že tento zákon je zde 1,5 roku a pravděpodobně některým velmi vadí. Řekli to někteří poslanci ať už ze sociální demokracie nebo i KDU-ČSL, kteří přisvědčili tomu, že je mnoho lidí, kteří mají velkou péči o to, aby se nemocnice nepřeváděly na ziskové, jsou na tom zainteresováni jako předsedové či členové dozorčích a správních rad těchto a. s.

Říkám to proto, že se mi zdá velmi nevhodné od politické strany, která si říká, že je pravicová a konzervativní, aby se chovala jako kdysi Republikáni Miroslava Sládka. Takový styl chování jsme totiž zažili v uplynulých 4 týdnech schůze. Je mi to líto, je mi líto všech těch, kteří musí absolvovat noční jednání, je mi líto zejména zaměstnanců, protože poslanci jsou tady od toho, aby zákony projednávali.

Problém nastal v tom, že ti, kteří nechtěli, aby zákon byl projednán, zablokovali jednání v řádném čase. Otázka zdravotnictví zabrala při projednávání v PS celých 6 půldnů, za tuto dobu jsme mohli zvládnout mnohem více bodů, než jsme zatím zvládli, neboť jsme ani ne v polovině schůze, ačkoli trvá mnohem déle, než trvá její běžný průběh.

To je z mé strany vše.

 

M. Hoření:

Děkuji, pane místopředsedo, dovolte mi, abych předala slovo členu výboru pro bezpečnost a obranu PS,  panu poslanci Černému, který se bude věnovat jinému tématu.

 

Alexander Černý, člen výboru pro obranu a bezpečnost PS:

Dobrý den, dámy a pánové,

včera sněmovna projednával bod, který obvykle tolik vzrušení nepřináší. Šlo o vládní rozhodnutí o přeletech a průjezdech ozbrojených sil států jiných zemí, tedy států Severoatlantické smlouvy (NATO) a států zúčastněných v programu Partnerství pro mír přes území ČR. My jsme zvyklí na to, že o takovýchto věcech rozhoduje sněmovna v poněkud jiném gardu, ne opozice – koalice, ale obvykle se vytváří zvláštní uskupení – kromě komunistických poslanců prakticky všichni ostatní jsou jednotní v názoru na tuto věc.

Včera to bylo trošičku jinak. Já si dovolím několika poznámkami se k tomu vrátit, neboť ne všechno, co včera zaznělo, interpretovali například věcně příslušní ministři (ministr zahraničních věcí pan C. Svoboda a ministr obrany pan K. Kühnl) zcela objektivně.

Nás znepokojuje především fakt, jaká je úloha parlamentu v této věci. My bychom měli být tím orgánem, který se bude starat o to, že bude bdít nad tím, že vše probíhá naprosto korektně a že vše je naprosto v pořádku. Přeletů je obrovské množství. To je jeden z hlavním důvodů, proč vláda dostává zvláštní výjimku z Ústavy ČR, jinak musí parlament – jeho obě komory - rozhodovat o každém takovém pobytu nebo přeletu zvlášť. Sněmovna dala výjimku vládě, protože počet průjezdů a přeletů je obrovský. Od té doby, co jsme vstoupili do NATO, tak se nepřetržitě zvyšuje.

Včera jsem uváděl čísla za první čtvrtletí každého roku:

 • v roce 2002 v 1. čtvrtletí bylo takových přeletů 1241
 • o rok později (2003) 1400 přeletů
 • v roce 2004 už jich bylo 2700 za stejnou dobu
 • a za 1. čtvrtletí 2005 bylo přeletů 3864.
  • Dramatická čísla. Tento nárůst nás velmi znepokojuje. Pokud by to tak mělo pokračovat, tak se opravdu vzdušný prostor ČR za chvíli stane pouze vzdušným prostorem NATO a pro zabezpečování vojenských misí. Není žádným tajemstvím, že drtivá většina přeletů jde na margo přeletů ozbrojených sil USA a my víme velmi dobře, kam Američané přes naše území létají.

    

   To, co nás znepokojuje ještě více, než tato čísla, je fakt, že vláda ČR nemá absolutně žádný přehled o tom, CO je na palubě těchto letounů. Kdyby nedošlo k oněm politováníhodným událostem, které dnes zajímají nejen Evropu, ale pravděpodobně celý svět, jak to vlastně bylo s tajnými lety CIA a s tajnými věznicemi na území Evropy ještě do nedávna, tak by ani této problematice nikdo nevěnoval dostatečnou pozornost.

   Přinesl jsem jako ukázku, o čem má Poslanecká sněmovna prostřednictvím výboru pro obranu a bezpečnost a posléze celé plénum, rozhodovat:

   Nám je každý čtvrtrok předkládán tento šílený seznam (pan poslanec ukázal rozsáhlý sborník listin – pozn.), je to 62 stran, na každém 120-125 konkrétní položek, z kterých se dočtete jen věcnou příslušnost, tedy stát, který vysílá patřičný letoun. V 80 % případů jsou to USA, na druhém místě V. Británie, pak se to dramaticky snižuje. … Je zde uveden tart, kde letoun startuje a kde má přistát. Jsou zde o případy, které jsou označeny typickou zkratkou několika „Z“, což znamená, že buď cílové letiště a nebo letiště, odkud letadlo letí, je neznámé.

   My jsme schopni se pohybovat jako jacísi statistici, kteří evidují obrovské množství pohybu vojenské techniky. Ale nemáme žádnou povědomost, co je na palubách těchto letounů. Že to jsou zbraňové systémy, které umožňují efektivně vojensky působit například v Iráku nebo v Afghánistánu, je všeobecně známo. Může tam být cokoli. Že nějaký letoun občas tu a tam na Ruzyni přistane, aby dotankoval, to je také všeobecně známo. Mezi tyto letouny se dostal do této kategorie onen zatím nespecifikovaný počet letounů pod hlavičkou CIA, na jehož palubě byli i lidé, kteří byli v prapodivném režimu, který žádný zákon nezná, žádný stát v Evropě není připraven na tuto eventualitu a který nás opravdu nenechává v klidu.

   To jsou hlavní důvody, proč jsme včera (15. prosince 2005 v interpelacích – pozn.) otevřeli tuto otázku a proč jsme chtěli po pánech C. Svobodovi, příp. K. Kühnlovi, aby nám sdělili, zda jsou schopni efektivně kontrolovat, co přes území ČR přelétává. Odpověď obou pánů byla naprosto vyhýbavá, mají jako při všech podobných případech tendenci problém spíše zlehčovat, odpověď nám v žádném případě neposkytli.

   V tuto chvíli, bohužel, ani výbor pro obranu a bezpečnost nemá dostatečně efektivní nástroj, který by mu mohl umožnit takovouto kvalifikovanou kontrolu provádět. Je to věc, která je velmi znepokojivá především v té souvislosti, že se stále více a více objevují tendence, a jmenovaní ministři jsou jejich nositeli, že by bylo velmi vhodné, kdybychom procedury, které mají umožnit aktivní zapojení jak ČR, tak ostatních zemí, do jakéhokoli válečného dobrodružství na světě,  ještě více uvolňovali a více ubírali a netrvali na tom, že bude sněmovna spokojena s tím, že to projde jen výborem… A když náhodou výbor zjistí, že něco není v pořádku, tak zažádá o zařazení na jednání sněmovny. Pokud bychom přistoupili na tuto velmi nebezpečnou hru, mohlo by se nám stát, že za několik málo chvil ztratíme absolutně kontrolu nad tím, co se v oblasti vojenství v prostoru Evropy a ČR vůbec děje. To je meritum toho, proč jsme včera považovali za nezbytně nutné tuto otázku v souvislosti s tímto vládním návrhem projednat a informovat veřejnost.

    

   V. Filip:

   Mohu jen dodat:

   Za případné pochybení v zacházení s jednotlivými pasažéry takových letadel neodpovídá americká administrativa. Pokud přistane letadlo na území ČR, tak za každý krok vůči těmto lidem jsou odpovědny české ústavní orgány – vláda ČR, PS a Senát. Takže z pohledu mezinárodního společenství samozřejmě můžeme být my obviněni z toho, že my nedodržujeme své mezinárodně právní závazky.

   Proto jde o tak dramatickou věc, která např. rozhýbala veřejné mínění nejen v Rumunsku a Polsku, ale také v Německu a ve Francii.

    

   M. Hoření:

   Prostor pro vaše otázky.

    

   Otázka novináře:

   Pane Filipe, proč nechcete, aby se návrh zákona o neziskových organizacích vrátil zpátky do výborů, aby se k němu mohli vyjádřit zástupci krajů, pacienti a veřejnost?

    

   V. Filip:

   Protože se k němu už vyjadřovali déle než rok. Tento zákona byl ve výboru už 2krát, resp. ve 2 fázích. Zaprvé při 1. a 2. čtení hned na podzim minulého roku a potom po vrácení do opakovaného 2. čtení letos v létě.

    

   Doplňující otázka:

   Teď je záměr, aby se to vrátilo do opakovaného 2. čtení. Myslíte, že je to zbytečné?

    

   V. Filip:

   Tuto možnost měli ti, kteří jsou zainteresováni, nejméně 2krát, na cca 4 zasedáních výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PS a nevyužili ji záměrně, protože chtěli blokovat přijetí zákona. Zájem o zákon začal evidentně více ve chvíli, kdy začal platit blokační paragraf, který neumožňuje, aby kteroukoli nemocnici převedly kraje na obchodní organizaci.

    

   Doplňující otázka:

   Takže budete proti?

    

   V. Filip:

   My budeme proti, předpokládám, že ostatní kluby to připustí. Já jsem se nebál jít na otevřené zasedání klubu ODS, kde byli hejtmani, a na jejich otázky jsem jim odpověděl. Je evidentní, že řada otázek, kterými operují hejtmani, vycházejí buď z nepřečteného textu nebo z textů, které nejsou aktuální,  nebo z pracovních verzí, které nikdy nebyly parlamentní tiskem!

    

   A. Černý:

   Je velmi pravděpodobné, že tady jde o čas. Obrovskou roli hraje čas. Víme, jak se blíží konec volebního období, víme, jaký bude osud tohoto zákona v Senátu, nevylučujeme ani negativní postoj pana prezidenta. V takovém případě opravdu čas začíná hrát obrovskou roli. Poté, co jsme zažili v uplynulých dnech – obstrukci hlavně ODS, obáváme se, že v lednu si to užijeme znovu: zase bude paralyzováno jednání sněmovny a budeme obstruovat (myšleni pravicoví poslanci - pozn.) tak dlouho, až čas bude prioritní, protože pak už se to nestihne.

    

   Otázka novinářky:

   V pátek (16. prosince 2005) se má schvalovat zákon o registrovaném partnerství. Premiér Paroubek vyzval poslanecký klub ČSSD, aby zákon podpořili. Jak se zachováte vy?

    

   V. Filip:

   Klub KSČM má volné hlasování. My trváme na tom, že to není zákon, který je snad zákonem pro politické programy jednotlivých stran, je to věc vždycky osobního vyjádření. Věřím, že jako obvykle většina klubu zákon podpoří.

    

   M. Hoření:

   Ještě vás chci informovat, že zítra se koná 21. schůze VV ÚV KSČM. Média již byla informována. Mimo politického stanoviska (k situaci v PS při projednávání návrhu zákona o neziskových zdravotnických zařízeních - pozn.), které Vám postoupíme tradiční formou, se bude VV zabývat např. materiálem Koncepce KSČM k vymahatelnosti práva v ČR, což může být zajímavé pro vás, pro vaše sdělovací prostředky.

   Připomínám, že dnes večer má pan místopředseda V. Filip ještě další tiskovou konferenci, na kterou jste zváni. Před přijetím panem velvyslancem Republiky Kazachstán v souvislosti s volbami, které v této zemi proběhly. TK se zúčastní nejen on, ale též pan poslance V. Koníček, který jako pozorovatel byl přítomen voleb.

    

   V. Filip:

   Já jsem pouze garant té TK za poslance, kteří byli vysláni jako pozorovatelé těchto voleb.

    

   M. Hoření:

   Vážení přátelé, mnoho štěstí do nového roku. Věřím, že se budeme i nadále vídat.

   Končím TK.

    

   Autor: Tisková mluvčí ÚV KSČM Zdroj: Oddělení informací ÚV KSČM
   © KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena