Rychlý kontakt

Komunistická strana Čech a Moravy
Politických vězňů 9
111 21  Praha 1

tel.: 222 897 111
e-mail: info@kscm.cz

Publikace: Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?

Přihlášení

Transparentní účet
Centrální facebookový profil KSČM
Petice proti cizím armádám a základnám na území ČR
Občanská poradna
Připojte se k nám
Komise žen ÚV KSČM
Mladí komunisté

KSČM v krajích

 

Anketa

test skryta anketa

1. tohle se mi libi   
2. nelibi   

Anketa

Volba předsedy

29%
Tristar   29%
23%
Maxipes   23%
22%
Danuška   22%
25%
Vojtěch   25%

Anketa

Volba předsedy

petr   
honza   
pepa   
ÚVODNÍ STRÁNKA | Média | Názory a polemika

Názory a polemika

M. Vostrá: Půjčka OKD či předpokládaný dar?

(13.6.2016)

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přišel s nápadem půjčit z veřejných rozpočtů OKD jednu miliardu. Je to takové hezky zaokrouhlené číslo a i kvůli tomu působí značně účelově. Současně však tvrdí, že nepředpokládá, že se tato suma státu vrátí.Ministr financí Andrej Babiš deklaruje, že vzhledem k současnému hospodaření v OKD a cenám uhlí není taková injekce nutná, pokud má jejím účelem být zajištění platů. Na základě současných výsledků hospodaření nemá mít OKD podobný problém. Proto nerozumím, proč by podobným způsobem měl stát postupovat a navíc s rizikem, že poskytnuté peníze skončí v nenávratnu. V horším případě mohou skončit na soukromých účtech Bakaly.

Jestli by stát měl poskytovat nějakou půjčku vůči současnému OKD, tak musí mít pojistky, kontrolu nad nakládáním s těmito penězi a ideálně vyjednaný bezprostřední vliv na další vedení společnosti. Existuje více možných forem řešení, jako například oddělený fond, ale hlavně není možné dál ohrožovat peníze daňových poplatníků. A pokud dávám půjčku někomu, u koho je velmi pravděpodobné, že ji nesplatí, tak dávám v podstatě dar z cizího.

Rozhodně je nutné pomoci horníkům a vláda by měla také zpytovat svědomí, kdo za nynější situaci v rámci OKD může. Právě tito strůjci by měli být voláni k zodpovědnosti.

 


Autor: Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Zdroj: Mediální úsek ÚV KSČM
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena